Czy refleksologia ma korzystny wpływ na przebieg menopauzy ?

Menopauza to naturalny, fizjologiczny okres w życiu każdej kobiety, któremu zazwyczaj towarzyszą objawy, wpływające zarówno na jej samopoczucie psychiczne jak i fizyczne. Objawy towarzyszące okresowi menopauzy są nazywane zespołem klimakteryjnym. Na jego obraz składają się objawy neurowegetatywne ( np. kołatanie serca, napadowe poty) i
psychiczne, pojawiające się u ok. 89 procent kobiet, które powodują, że dla większości z nich okres ten jest szczególnie trudny.

Objawy klimakterium mogą pojawić się nawet kilka lat przed ustaniem miesiączkowania, jest to uzależnione od stężenia estrogenów we krwi. Właściwe zmiany występują w późniejszym okresie. Do najczęstszych objawów i skutków menopauzy możemy zaliczyć: napadowe pocenie, kołatanie serca, napady lęków, bezsenność, uderzenia gorąca, labilność emocjonalną, osteoporozę, chorobę niedokrwienną serca, choroby naczyń mózgu.

Refleksologia jest nieocenioną wartością w okresie menopauzy ze względu na to, że chroni przed wieloma efektami ubocznymi związanymi z tym okresem. Zmiany w systemie neuro-endokrynologicznym (wzajemny wpływ układu hormonalnego i nerwowego) zachodzące podczas menopauzy są tak uciążliwe, że aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie, kobieta powinna być do nich przygotowana. Regularna refleksologia utrzymuje prawidłową mikro-cyrkulację w skórze i pozwala zapobiec nadmiernemu jej wiotczeniu poprzez zachowanie prawidłowej elastyczności włókien kolagenowych. Jeżeli skóra jest elastyczna łatwiej jest jej oprzeć się zmianom zachodzącym w tym okresie.
Refleksologia jest szczególnie zalecana dla kobiet w okresie menopauzy, u których występuje zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Istnieje coraz więcej dowodów, potwierdzających, że refleksoterapia może zmniejszyć zarówno psychologiczne jak i fizjologiczne czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, może łagodzić objawy i powikłania oraz poprawić rokowanie osób chorych. Zauważalne jest zmniejszenie odczuwania stresu, obniżenie reakcji na czynniki stresogenne, lepsze radzenie sobie w sytuacjach stresowych, zmniejszenie objawów depresji, niepokoju i lęku, a także poprawę jakości snu. Na zachodzie, refleksologia już od dłuższego czasu cieszy się wciąż rosnącą popularnością wśród kobiet

Kobiety w okresie menopauzy i po jej zakończeniu są szczególnie narażone na problemy związane z osteoporozą, czyli chorobą charakteryzującą się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania. Redukcja produkcji estrogenów rozpoczyna się jeszcze przed menopauzą, a po tym okresie dochodzi praktyczne do jej zaniku. Ma to bardzo istotny wpływ na zmniejszanie wchłaniania wapnia w przewodzie pokarmowym i obniżenie masy kostnej, ponieważ to właśnie estrogeny stymulują proces osteogenezy (powstawanie tkanki kostnej, także rozwój kości).

Warto zwrócić uwagę na niezwykle pozytywny wpływ refleksologii na kobiety w tym szczególnym okresie. Regularne zabiegi refleksologiczne pomagają kobiecie utrzymać równowagę fizyczną, mentalną i emocjonalną. Odpowiednio przeprowadzony masaż, może pomóc w odnalezieniu słabszych sfer organizmu, których wzmocnienie, poprzez terapię uciskową, wpływa na niwelowanie związanych z tym obszarem problemów. Refleksoterapia działa doraźnie i długofalowo. Doraźnie, poprzez poprawę samopoczucia i relaksację już podczas samego zabiegu oraz długofalowo ze względu na utrzymanie się jej pozytywnego działania na cały organizm, po zakończeniu serii zabiegowej.

Ze względu na dolegliwości występujące u kobiet w okresie menopauzy, podczas masażu refleksologicznego należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie receptory:

- stymulacja systemu endokrynnego (hormonalnego): nadnerczy, przysadki mózgowej ( reguluje pracę innych gruczołów), tarczycy i przytarczyc ( odpowiedzialnych za równowagę wapniowo-fosforanową i regulację metabolizmu), jajników (regulujących produkcję hormonów), macicy.

- stymulacja obszaru mózgu, a co za tym idzie podwzgórza (stymulującego przysadkę i odpowiedzialnego za kontrolowanie temperatury ciała) oraz szyszynki (regulującej rytm snu).

- stymulacja obszarów odpowiedzialnych za proces detoksykacji: wątroby ( odpowiedzialnej za eliminacje toksyn) nerek (filtrujących krew i utrzymujących równowagę płynów ustrojowych) naczyń limfatycznych (drenaż limfatyczny) okrężnicy i odbytnicy (uregulowanie pracy jelit).

- wzmocnienie systemu immunologicznego- naczyń limfatycznych, śledziony, grasicy.

- wspieranie równowagi emocjonalnej i poczucia własnej wartości: stymulacja obszaru splotu słonecznego, serca (uspokojenie napięcia emocjonalnego, energetyzacja czakry serca).

Wymienione wyżej receptory, wymagają poświęcenia im większej uwagi, ale istotne jest aby podczas masażu refleksologicznego zostały pobudzone wszystkie znajdujące się na stopach punkty, ponieważ tylko kompleksowe działanie na cały organizm pozwala osiągnąć pełną harmonię.

Masaże refleksoterapii pozwalają w naturalny sposób osiągnąć równowagę psychofizyczną i są świetną alternatywą dla każdej kobiety pragnącej przejść przez okres menopauzy w stanie wewnętrznej homeostazy