Refleksoterapia działa na zasadzie łuku odruchowego w układzie nerwowym. Oznacza to, iż masaż receptorów (zakończeń nerwowych) na stopie aktywuje reakcje wewnątrz ciała: w narządach, gruczołach i tkankach organizmu. Receptory znajdujące się na stopach połączone są z organami poprzez Ośrodkowy Układ Nerwowy. Bodźce przekazywane do ciała w czasie refleksoterapii biegną w postaci impulsów nerwowych. Poszczególne miejsca na stopie są przyporządkowane konkretnym organom w ciele. Dzięki tej wiedzy stworzono MAPĘ STÓP. Poprzez odpowiednią stymulację receptorów powstaje cała reakcja łańcuchowa, powodująca pozytywne zmiany fizjologiczne we wszystkich układach organizmu.

Liczne badania fizjologiczne i neurologiczne na ten temat prowadzone były już od XIX wieku. M.in. w Anglii prowadził badania H. Head, w Niemczech dr A. Cornelius, w Ameryce neurolog dr W. Fitzgerald, dr E. Bowers oraz dr J. Riley.

Wedle Tradycyjnej Medycyny Chińskiej przez stopy przebiega 6 najważniejszych meridianów – szlaków energetycznych. Uwzględniając w czasie terapii te punkty na stopach, które znajdują się na meridianach, pobudzamy i odblokowujemy przepływ energii witalnej ( Chi, prana ), która zasila wszystkie organy. Gdy ta energia swobodnie przepływa przez ciało jesteśmy zdrowi i pełni sił.